Ohvriabi

Abi vägivalla ohvritele OHVRIABI programmi vahendusel

Meie rehabilitatsioonikeskus  osutab abi vägivalla ohvritele OHVRIABI programmi vahendusel. Soovime põhjalikumalt käsitleda selle teemaga seoses tekkivaid küsimusi.

MIS ON VÄGIVALLA TRAUMA?

Vägivald on kahte liiki: füüsiline ja psühholoogiline. Vägivallast tulenev trauma on tõsine probleem, mis avaldab ulatuslikku mõju kannatanute tervisele ja heaolule. Trauma mõistet kasutatakse igasuguste füüsiliste vigastuste puhul. Lisaks on olemas psühholoogiline trauma, mis põhjustab pikaajalist hirmu, abituse ja ebaõigluse tunnet. Psühholoogiline trauma võib tekkida mitmesuguste olukordade tulemusena nagu perevägivald, vägistamine, kiusamine või surmaga ähvardamine.

SÜMPTOMID JA TAGAJÄRJED

Füüsiline trauma jätab nähtavad jäljed nagu haavad, luumurrud, armid ja muud ilmsed tagajärjed.

Erinevalt füüsilisest traumast ei pruugi psühholoogilise trauma tagajärjed olla sedavõrd märgatavad, kuid need põhjustavad veelgi suuremat kahju, avaldudes ärevusena, depressioonina, elutahte kadumisena, unehäirete ja õudusunenägudena. Samuti võivad ilmneda käitumise muutused nagu endasse tõmbumine või agressiivsus.

Psühholoogiline trauma võib tekkida füüsilise vägivalla tulemusena, kuid ka vaimse vägivalla, näiteks ähvardamise, hirmutamise või pideva solvamise tagajärjel. Psühholoogilise vägivalla ohviks langenud inimene kogeb sageli hirmu, abitust ja madalat enesehinnangut, võib kogeda raskusi toimivate suhete loomisel ja hoidmisel, samuti probleeme keskendumise ja töövõimega. Ravi ja tugi on vajalikud.

TUGI JA REHABILITATSIOON

Traumajärgse taastumise üks võtmeaspekte on emotsionaalse toe olemasolu. Ohver võib pöörduda lähedaste, sõprade ja sugulaste poole, kes teda mõistavad ja toetavad. Kahjuks kõigil seda võimalust ei ole. Sellisel juhul tuleb pöörduda professionaalse psühholoogi või psühhoterapeudi poole, kes saab olla abiks.

Lisaks emotsionaalsele toele on vaja pöörata tähelepanu füüsilisele tervisele ning toitumisele ja viibida võimalikult palju värske õhu käes. Regulaarne füüsiline liikumine võib aidata vähendada pinget ja stressi ning tõsta enesehinnangut. Jooga, mediteerimine ja muud lõõgastusmeetodid võivad osutuda kasulikuks vahendiks nii füüsilise kui ka psüühilise seisundi parandamisel.

OHVRIABI PROGRAMM

Eestis on lisaks kriisitelefonile 116 006 olemas Ohvriabi programm, mille kaudu võib iga vägivalla ohviks langenud inimene saada tasuta professionaalset abi. Täiendavat infot võib leida Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt: https://sotsiaalkindlustusamet.ee/ru/pomosch-zhertvam/pomosh-zhertvam

Meie rehabilitatsioonikeskus teeb selle programmi raames Sotsiaalkindlustusametiga koostööd. Võid pöörduda abi otsima ka eraviisiliselt.

TEA, ET SA EI OLE ÜKSI! ME OLEME KOOS!

Broneeri aeg